Варикозна хвороба поверхневих вен нижніх кінцівок.

Варикозна хвороба поверхневих вен нижніх кінцівок – це захворювання, яке проявляється розширенням підшкірних вен нижніх кінцівок. Згідно із статистикою, варикозна хвороба спостерігається у 20-35% населення Землі. При цьому, жінки страждають цією недугою в 2-3 рази частіше за чоловіків. Хвороба, як правило, виникає в молодому і середньому віці і поступово неухильно прогресує.

Як і чому виникає варикозне розширення вен?

Судини людського організму діляться на артеріальні і венозні. По артеріях кров, що підштовхується роботою серця, тече від нього на периферію до органів і тканин, а по венам повертається назад до серця. Для того, щоб полегшити потік крові від ніг до серця, проти природної сили тяжіння, у венах нижніх кінцівок існують клапани, які, подібно стулкам дверей, в нормі пропускають кров тільки вгору і замикаються, при спробі її повернутися назад вниз. Варикозне розширення вен виникає тоді, коли клапани в поверхневихх венах перестають працювати (їх стулки коротшають або повністю руйнуються), тим самим утруднюється відтік крові від ноги і внаслідок цього розтягуються стінки венозних судин, вени «роздуваються».

varikoz2

Варикоз не даремно називають "розплатою людства за прямоходження". Це означає, що, на відміну від тварин, які спираються на усі чотири кінцівки, у людини навантаження на венозні посудини ніг зростає, як мінімум удвічі. Якщо сюди додати додаткові навантаження, обумовлені вагітністю, тривалим перебування в положенні стоячи, підйомом тяжкості, зайняттям певними видами спорту, то стає зрозумілим, що не всякі вени здатні витримати таке навантаження. Але, варикозне розширення виникає не у всіх.

Одним із ключових факторів у виникненні варикозної хвороби є спадкова схильність і природжена слабкість сполучної тканини. Якщо варикозною хворобою страждає хоч би один з батьків, то з вірогідністю близько 60-70% вона буде і у дитини. Таким чином, поєднання природженої схильності і провокувальних чинників, у вигляді навантажень на ноги, практично гарантують виникнення цього захворювання.

Як проявляється захворювання?

Напочатковій стадії, хвороба, як правило, проявляється косметичними порушеннями. Пацієнт виявляє у себе появу розширених підшкірних вен, при цьому, ніяких больових відчуттів не переживає. Тому, багато пацієнтів і не звертаються до лікаря або відмовляються від лікування, аргументуючи це тим, що "не болить". Адже, саме на початковій стадії захворювання, можна впоратися з хворобою самими щадними способами: або повністю обійтися без операції або використати, так зване, мініінвазивне лікування.

Клінічні проявли і ускладнення:

   Набряки ніг

varikoz4Через деякий час, внаслідок порушення правильного потоку крові кількість варикозних розширених вен збільшується, приєднуються інші симптоми венозної недостатності. З'являється відчуття важкості в ногах, набряки ніг, болі, що тягнуть, до кінця дня, іноді нічні судоми. На цій стадії, найчастіше, вже потрібне хірургічне лікування, проте у ряді випадків можливе застосування різних комбінацій мініінвазивних процедур. Рішення про вид втручання приймається за результатами ультразвукового дуплексного сканування вен.

Якщо хвороба не була зупинена, то поступово розвивається наступна стадія венозної недостатності. Набряки ніг стають постійними, з'являється ущільнення і темне забарвлення шкіри в області кісточки, постійно турбує тяжкість в ногах, яка може зберігатися навіть після нічного відпочинку. Нерідко розвиваються тромбофлебіт варикозних вен і шкірні запалення, екзема і дерматит. Застосування мазей і п'явок" від варикозу" і набряків ніг в цій стадії нерідко призводить до роздратування шкіри з розвитком варикозного дерматиту і навіть трофічних язв.

   Трофічні язви

varikoz5Трофічна язва – це рана, що не гоїться, яка з'являється на шкірі в нижній або середній третині гомілки у хворого із запущеною варикозною хворобою. Виникає вона внаслідок тривалого порушення правильного відтоку крові від шкіри і м'яких тканин ноги, що призводить до порушення живлення цих тканин: шкіра різко виділяється, легко травмується і, врешті-решт, утворюється рана. Якщо не усунути причину хвороби (у вигляді підвищеного венозного тиску і варикозних розширених вен), такі виразки гояться місяцями, потім знову відкриваються і перестають гоїтися зовсім, утворюючи великі по площі виразкові дефекти. Через них в організм проникає інфекція, викликаючи загальну інтоксикацію і виснажуючи захисні сили організму. Тому, лікування на цій стадії захворювання набагато складніше, ніж на попередніх, однак, при правильному його виборі й проведенні, пацієнта можна позбавити від хвороби і трофічних язв.

   Тромбофлебіт

Тромбофлебіт варикозно розширених поверхневих вен може виникнути на будь-якій стадії варикозної хвороби. Тромбофлебsт –це виникнення в просвіті варикозної розширеної вени тромбу (згустка крові), із запаленням стінки вени і тканин, що оточують її. У місцях розширення вен (варикозних вузлах) потік крові різко сповільнюється. Коли це уповільнення доходить до певної межі, кров практично зупиняє свій рух в просвіті розширеної вени і перетворюється на згусток, який поступово збільшується в розмірах - "росте". Це проявляється вираженим болем в області цієї вени, почервонінням і ущільненням шкіри над нею, болями при русі кінцівкою, підвищенням місцевої температури.

Тромбофлебітнебезпечний поширенням тромбів по поверхневій вені до місць її з'єднання з глибокою венозною системою.При цьому може виникнути тромбоз глибоких вен кінцівки - захворювання, яке не виліковується повністю і залишає за собою проблеми з ногою на усе життя. Але, ще небезпечніше стан, обумовлений відривом частин тромбу із занесенням їх потоком крові в серце і легені, - тромбоемболія легеневої артерії, яке, у більшості випадків закінчується миттєвим летальним випадком. Тому, при появі перших ознак тромбофлебіту, необхідно, як можливо раніше звернутися за допомогою до судинного хірурга, не займатися самолікуванням, не чекаючи розвитку цих грозних ускладнень.

Кровотеча з варикозного вузла

varikoz6Якщо ще одне ускладнення варикозної хвороби, при якому з варикозного вузла або дна трофічної виразки несподівано починається сильне витікання крові.

Виникнути кровотеча може у будь-який час: на вулиці, в транспорті, у ванні, вночі під час сну і так далі і, зазвичай, не супроводжується больовими відчуттями, що може призвести до втрати великої кількості крові. Знаючи про можливість такого ускладнення, краще взятися за лікування варикозної хвороби, не чекаючи останнього.

Якщо у пацієнта вже був епізод такої кровотечі, це повинно бути поштовхом до невідкладного звернення до фахівця судинного хірургоа, флеболога.

Діагностика:

Для встановлення чи підтвердження діагнозу, а, найголовніше, для правильного планування лікування обов'язковим інструментальним методом при обстеженні пацієнтів з варикозною хворобою і її ускладненнями  є ультразвукове дуплексне сканування (доплер судин). Саме це дослідження дозволяє розмежувати різні форми варикозної хвороби і відрізнити їх від інших захворювань вен зі схожими симптомами, що вкрай важливо для вибору методу лікування. Без проведення цього дослідження неможливо давати які-небудь лікувальні рекомендації, тим більше планувати оперативне лікування або мініінвазивні процедури. Якість і інформативність цього дослідження залежить від фахівця, що його виконує.

* * *